Jak dbamy o środowisko

Tak! Pracujemy neutralnie dla klimatu

Be nice! To jest nasze najważniejsze credo, które zasadniczo determinuje naszą działalność przedsiębiorczą. Zrównoważony rozwój odgrywa w tym istotną rolę i sięga od wzajemnego szacunku wobec siebie po odpowiedzialne wykorzystanie zasobów.

Środowisko pracy charakteryzujące się ludzkością i uznaniem jest podstawą naszej kultury firmowej. Także dbamy z najwyższym zaangażowaniem o ochronę naszego środowiska.

Nasze 3 filary neutralności klimatycznej

W 2018 r. nasz ślad węglowy wyniósł 600 t CO2. Zostało to obliczone przez Joanneum Research. Od września 2019 r. jesteśmy oficjalnie neutralni pod względem emisji dwutlenku węgla i otrzymaliśmy certyfikat ReGreen potwierdzający neutralność pod względem emisji CO2 wobec klimatu. Aby osiągnąć cel neutralności węgla, opracowaliśmy strategię zrównoważonego rozwoju opartą na trzech filarach:

Unikanie

Najlepszy CO2 to oczywiście taki, który nie powstaje. Dlatego staramy się wytwarzać jak najmniej CO2. Ze względu na wysoką efektywność energetyczną naszych nowo wybudowanych hal, wykorzystanie zielonej energii elektrycznej - częściowo z własnego systemu fotowoltaicznego o mocy 200 kWp - a także z własnego taboru pojazdów elektrycznych, udaje nam się w wielu obszarach.

niceshops Headquarter

Zwracamy również uwagę na zrównoważony rozwój i produkcję przyjazną dla środowiska, wybierając nasz asortyment, dostawców i partnerów.

Redukcja

Tam, gdzie nie można uniknąć emisji CO2, szukamy sposobów na ich ograniczenie. Również w tym przypadku dokładamy wszelkich starań, aby maksymalnie ograniczyć emisję CO2, stosując następujące środki:

 • Zrównoważona konstrukcja z dużą ilością drewna i wysoką efektywnością energetyczną
 • Urządzenia elektryczne i sprzęt komputerowy o maksymalnej efektywności energetycznej
 • Bilet do pracy dla transportu publicznego dla naszych pracowników
 • Ogrzewanie i chłodzenie pokrywane jest w 60–100% przez ciepło odpadowe z sąsiedniej biogazowni
 • Bez plastiku, przyjazne dla środowiska opakowania z zamknięciem bez kleju
 • Sumienny recykling odpadów i surowców wtórnych
 • W stołówce żywność regionalna i głównie organiczna

niceshops CO2 Compensation

Zrównoważenie

Zrównoważyliśmy naszą emisję CO2 dzięki ReGreen poprzez połączenie projektów w Indiach, Bangladeszu i Peru w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wszystkie projekty posiadają certyfikat ONZ, dzięki czemu zagwarantowane jest unikanie szkodliwych dla klimatu gazów cieplarnianych. Wspieramy trzy następujące projekty:

Energia wiatrowa w Indiach

Wspierane są tutaj projekty energetyki wiatrowej na Maharasztrze. Do chwili obecnej uruchomiono 16 turbin wiatrowych o mocy 2,1 MW. Wytworzona energia elektryczna zapobiegnie budowie nowych elektrowni węglowych - a przy każdej zrekompensowanej tonie CO2 sześć osób w Indiach otrzyma energię odnawialną.

Korzyści:

 • Zastąpienie energii ze skamieniałych nośników energii

Uzdatnianie wody w Bangladeszu

Sprawdzony naukowo przyrząd UV do dezynfekcji wody WADI jest jedną z ośmiu niezawodnych metod uzdatniania wody pitnej potwierdzonej przez WHO. WADI eliminuje energochłonne odparowywanie wody pitnej z drewnem opałowym, wskazując, kiedy bakterie w wodzie zostały zabite przez promieniowanie UV. Wystarczy umieścić butelkę wody na słońcu wraz z miernikiem.

Korzyści:

 • Dezynfekcja 7 000 000 litrów wody pitnej na obszarze objętym projektem
 • Dodatkowa ochrona różnorodności biologicznej, ponieważ ścina się o tonę mniej drewna
 • Mniej czasu spędzonego na poszukiwaniu drewna na opał dla rodzin, które nie mogą sobie na to pozwolić

Ochrona lasów w Peru

W ramach tego projektu rolnicy otrzymują wsparcie w przejściu na zrównoważoną produkcję kakao. W procesie tym zdegradowane grunty są przywracane, a jednocześnie zmniejszany jest nacisk na wylesianie. Daje to ludziom na miejscu możliwość utrzymania środków do życia w sposób zrównoważony i przyjazny dla lasu, a jednocześnie tworząc barierę chroniącą lasy deszczowe.

Korzyści:

 • Sadzenie nowych drzew i ochrona ponad 500 000 hektarów lasu
 • Utworzenie 632 miejsc pracy
 • Ochrona 30 gatunków, tj. pancernik olbrzymi, ara niebieska i wydra olbrzymia na obszarze objętym projektem

Przyszłość jest również zrównoważona

Oczywiście zaplanowaliśmy w przyszłości dalsze działania na rzecz ochrony naszego klimatu. Należą do nich między innymi wdrożenie platformy internetowej, za pośrednictwem której nasi pracownicy mogą organizować wspólne przejazdy do pracy za pośrednictwem aplikacji, a nawet prośby do naszych dostawców o dostarczenie towarów z mniejszą ilością materiałów opakowaniowych.