Co robić i czego nie robić - dla zdrowej, opalonej skóry

Nadeszło lato i większość z nas jak najszybciej chciałaby uzyskać pięknie prezentującą się, wakaczjnie brązową skórę. Jeśli jednak spędzasz zbyt dużo czasu na słońcu bez właściwej ochrony, ryzykujesz swoje zdrowie. Zbyt intensywna ekspozycja na słońce może trwale uszkodzić skórę, a nawet spowodować pojawienie się komórek rakowych.

Abyś mógł cieszyć się wakacyjną opalenizną przy jednoczesnym zachwaniu zdrowia Twojej skóry, zebraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek:

Stopniowo przyzwyczajaj skórę do słońca

Przed urlopowym wyjazdem warto wystawić ciało na działanie słońca przez kilka minut dziennie BEZ ochrony przeciwsłonecznej. To powoli Twojej skórze zgromadzić zapas witaminy D oraz przyzwyczaić się do słońca - bez ryzyka doznania oparzeń słonecznych! Ale bądź ostrożny: na początek 10 minut w zupełności wystarczy. Jeśli poczujesz, że robi Ci się za gorąco, udaj się w zacienione miejsce.

Łagodnie złuszczaj naskórek przed wakacjami

Zanim zaczniesz, możesz pielęgnować skórę wygładzającym peelingiem, który usuwa martwe komórki naskórka. Im bardziej gładka jest powierzchnia skóry, tym bardziej równomierna będzie opalenizna!

Uzupełnij zasoby nawilżenia

Picie wystarczającej ilości wody pomaga zachować zdrowie ciała, a pielęgnowanie nawilżającym balsamem dodatkowo poprawia kondycję skóry.

Kiedy się opalasz

Na plaży lub nad jeziorem obowiązuje przede wszystkim ta zasada: jeśli robi się dla Ciebie za gorąco, schowaj się przed słońcem! Dlatego pamiętaj, aby robić przerwy między czasem ekzpozycji, np. w lodziarni za rogiem, a także noś kapelusz lub czapkę, aby chronić głowę. Oparzenie słoneczne to przykry widok, prawda? Nawiasem mówiąc, pamiętaj, że skóra opala się również w cieniu oraz w pochmurne dni, ponieważ emisja promieniowania UV nigdy nie ustaje, może być co najwyżej nieco mniejsza.

Nie zapomnij o szczególnie wrażliwych partiach skóry

Zawsze zabieraj ze sobą balsam do ust na plażę - wiatr i słońce szybko wysuszaja skórę ust.

Po opalaniu

Pozwól skórze ochłodzić się każdego wieczoru i zapewnij jej odpowiednie nawilżenie. Najlepiej stosuj nawilżający żel pod prysznic razem z łagodzącym balsamem do ciała.

Temu mówimy kategoryczne NIE!

„Smażenie się” godzinami na słońcu

Zbyt duża dawka bezpośredniego światła słonecznego przyspiesza proces starzenia się skóry. W efekcie skóra marszczy się, staje się wiotka i podatna na pojawianie się przebarwień, m.in. plam pigmentacyjnych. Nawet po nałożeniu kremu z filtrem nie należy zapominać o ponownej aplikacji ochronnego kosmetyku – zwłaszcza tuż po kąpieli!

Uprawianie sportu bez nakładania balsamu z filtrem przeciwsłonecznym

Kiedy jeździsz na rowerze lub grasz w siatkówkę bez zastosowania ochrony przeciwsłonecznej, możesz odnieść wrażenie, że słońce nie jest aż tak gorące... ale przez to możesz szybko skończyć z poparzoną skórą!

Spanie na plaży

Tak, my też lubimy nocne imprezy na wakacjach... Ale pamiętamy przy tym, że kaca nie należy odsypiać na plaży, tylko w pokoju. To niezawodny sposób na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek, np. oparzeń słonecznych i żenujących zdjęć ze wzorkami i napisami wykonanymi kremem przeciwsłonecznym na plecach. ;)

Nieważne, gdzie spędzasz wakacje - dbaj o swoją skórę... masz tylko jedną i będziesz jej potrzebować przez całe życie. U nas znajdziesz cudownie nawilżające żele pod prysznic i balsamy do ciała - od razu znajdź swój ulubiony, który będzie Ci towarzyszył na wakacjach!

Polecamy