Skąd pochodzą odpady z tworzyw sztucznych w naszych morzach?

Jakie śmieci trafiają do morza?

Zapewne znasz zdjęcia zaśmieconych plaż. Zwykle pokazują one melanż wszystkiego, co składa się na wyposażenie typowego gospodarstwa domowego - od opakowań po sokach i butelki PET po plastikowe worki, które jeszcze w latach 90. był dla nas niezbędne, a dziś w Europie Środkowej stopniowo zostają wyjęte z handlu detalicznego.

Nawet jeśli odpady, które trafiają do morza, nie pochodzą prosto z Twoich pojemników na śmieci, pamiętaj, że wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni. Ten kryzys możemy rozwiązać tylko wspólnie, ponieważ jasne jest, że jedna czwarta śmieci, które trafiają do morza, składa się z plastiku, którego rozkład zajmuje setki, a nawet tysiące lat.

Skąd pochodzi mikroplastik?

Nawet jeśli wydaje Ci się teraz, że możesz już odetchnąć z ulgą, musisz uświadomić sobie, że rozkład plastikowych odpadów nie jest niczym dobrym, ponieważ większe plastikowe części rozkładają się tylko na coraz mniejsze cząstki, aż w końcu mają rozmiar mniejszy niż 5 mm i są określane jako mikrodrobiny plastiku. Ryby i wieloryby połykają te małe cząstki plastiku z planktonem, przez co dostają się one do wnętrza ich organizmu a często w następnej kolejności do wnętrza ciał... ludzi.

Czego większość z nas nie wie: ogromna ilość mikrodrobin plastiku pochodzi ze zużycia opon w naszych samochodach. Wyrzucona opona samochodowa waży od 1 do 1,5 kg. Według badania z 2017 r., opony mogą być nawet uważane za główną przyczynę zaśmiecania środowiska naturalnego mikrodrobinami plastiku. Stanowiłoby to ok. jedną czwartą odpadów z tworzyw sztucznych zalegających w oceanach. Jedynym sposobem, aby temu zapobiec, jest zaniechanie korzystania z samochodu lub nie kupowanie własnego.

"Poproszę bez słomki"

Słomki stały się symbolem zbędnych plastikowych odpadów - warto się bez nich obejść! Niestety, musimy też mieć świadomość, że stanowią one jedynie marginalną część odpadów z tworzyw sztucznych znajdowanych w morskich wodach.

Stosowanie produktów kosmetycznych bez mikroplastików oczywiście również ma sens.

Ponieważ znaczna część odpadów w morzach jest generowana przez rybołówstwo i utylizację sieci rybackich, niewiarygodną ilość plastiku możemy zmniejszyć tylko pośrednio - poprzez wyłączenie ryb ze swojego jadłospisu. Poprzez zmniejszenie popytu zmusimy przemysł rybny do ograniczenia działalności, a także do zmniejszenia ilość odpadów, które z ich winy lądują w morzach.

Jedynym sposobem na zmniejszenie ilości śmieci w oceanach są środki, które chronią klimat i środowisko:

  • W miarę możliwości korzystaj z transportu publicznego.
  • Podziel się samochodem z innymi, jeśli to możliwe. Modele carsharingu zyskują na popularności i stają się coraz lepiej dostępne.
  • Spożywaj tylko tyle, ile jest konieczne oraz ogranicz się do bezpiecznych produktów i składników.
  • Konsumpcja prowadzi do odpadów z tworzyw sztucznych, toteż najlepiej wybieraj produkty w opakowaniach bez plastiku i unikaj kupowania zbędnych produktów.*
  • Wyeliminuj ryby i owoce morza ze swojego menu.
  • Unikaj produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, a także akcesoriów domowych, odzieży itp.

* Tubki naszych produktów są wykonane z bioplastiku otrzymanego z trzciny cukrowej. Oczywiście nadają się do recyklingu!

Polecamy