Użyj łagodnych tensydów, jeśli kochasz włosy i skórę głowy

Czy piana to wszystko? Powinieneś zadać sobie to pytanie, zanim sięgniesz po szampony, żele pod prysznic, pastę do zębów i inne składniki. Ci, którzy naprawdę chcą dużo piany, muszą również powiedzieć "tak" dla siarczanów (np. SLES - Sodium Laureth Sulfate, SLS - Sodium Lauryl Sulfate, ...) lub innych agresywnych, problematycznych tensydów, które są stosowane jako detergent do tworzenia piany (surfaktanty).

Wielu pragnie, aby szampon i żel pod prysznic nie tylko dobrze się mył, ale również odpowiednio pieni się. Dlaczego? Ponieważ może być lepiej rozprowadzany? Ponieważ jest lepiej wstrząśniętyi?

Większość firm kosmetycznych robi prawie wszystko, aby klienci mogli ponieść koszty pienienia. Korzystają z substancji myjących, które są problematyczne, ale tworzą dużo piany i są tanie. Nawet ci, którzy kupują tylko naturalne kosmetyki, nie są od tego uwolnieni.

Lubisz pianę? Twoje włosy nie!

Jaka jest druga stona tej historii? Te agresywne środki powierzchniowo czynne zmywają się tak dobrze, że atakują również naszą barierę skórną, przez co staje się bardziej przepuszczalna dla innych substancji (np. również dla patogenów). Możesz wysuszyć skórę, uczulać, drażnić, powodować alergie, a także powodować więcej rozdwojonych końcówek i mniej włosów, nawet wypadania włosów.

Dużo piany dla mniejszej ilości włosów

Wypadanie włosów z powodu szamponu? Tak, zgadza się. Laurylosiarczan sodu (SLS) gromadzi się w korzeniach włosów, co może blokować dostarczanie składników odżywczych, prowadząc do utraty włosów.

Nawiasem mówiąc, kolejnym produktem ubocznym produkcji SLS i SLES jest kolejna bardzo wątpliwa substancja: 1,4-dioksan. Ta substancja jest toksyczna dla naszego mózgu, układu nerwowego i wielu narządów. Ponadto podejrzewa się, że 1,4-dioksan jest rakotwórczy. Powoduje szkody także w przyrodzie.

Ryzyka, których nie musisz ponosić

Preferujemy alternatywy przyjazne dla skóry i środowiska, łagodny cukier i tensydy kokosowe, które są nieco droższe, ponieważ są wytwarzane z odnawialnych surowców. To nam się opłaca. Niestety nie spieniają się one tak mocno, ale jest to dobre dla naszego zdrowia i środowiska.

Powstrzymywanie się od siarczanów oznacza, że ​​nigdy więcej nie pozostawimy piankowych gór na krawędzi wanny, ale także zrezygnujemy z alergennów, substancji drażniących, a takż eochronimy środowisko. Nie będziemy musieli walczyć ze swędzącą, suchą skórą głowy i zatrzymamy wlosy na dłużej. Zwłaszcza w przypadku farbowanych włosów zalecane są lekkie tensydy, ponieważ nie zmywają one tak szybko koloru.

Oprócz irytujących środków powierzchniowo czynnych oszczędzamy również na produktach petrochemicznych, takich jak silikony, parafiny, syntetyczne środki konserwujące lub barwniki.

Bądź więc krytyczny, jeśli chodzi o pianę!

Polecamy