Wartość pH w kosmetykach i zdrowie Twojej skóry

Czy pamiętasz swoje zajęcia z chemii? Termin "wartość pH" z pewnościa pojawił się, gdy byłaś w szkole. Ale czy na pewno go wtedy zrozumiałaś? Nie martw się, nie jesteś sama. Ten termin kryje w sobie o wiele więcej, niż można by przekazać w ciągu jednej lekcji.

Na lekcji wyjaśniono, że roztwory wodne mogą być kwaśne, obojętne lub zasadowe. Wartości są zwykle mierzone w skali od 0 do 14, przy czym wartość pH 7 jest uważana za neutralną, gdyż poniżej wartość jest kwaśna, a wszystko powyżej 7 jest klasyfikowane jako wartość zasadowa.

Jak na razie wszystko jasne. Ale co to ma wspólnego z kosmetykami?

Prawdopodobnie znasz uczucie suchości, które czasami pojawia się po umyciu rąk mydłem. Większość mydeł ma wartość pH od 9 do 10, a zatem są zasadowe - co ma sens, ponieważ mają usuwać zanieczyszczenia z naszej skóry. Kiedy jednak dłonie wysychają, oznacza to, że naturalny kwasowy płaszcz ochronny skóry ulega zniszczeniu. A tego należy unikać!

Ochronny płaszcz kwasowy i mikrobiom

Nasza skóra ma naturalnie pH od 4,5 do 5,5 - zależy to od części ciała i osoby. Średnia wartość naturalnego filmu ochronnego skóry często podawana jest na poziomie 5,5 - nasza skóra jest lekko kwaśna, dlatego o ochronnym płaszczu kwasowym mówimy również mając na myśli otulającą nasza skórę warsetwkę sebum, potu i zrogowaciałych komórek naskórka. Wraz ze zdrowymi bakteriami tworzy mikrobiom , który chroni nas przed wpływami środowiska i mikroorganizmami. Choć ten film ochronny jest praktyczny, niestety jest również bardzo wrażliwy i łatwo można go naruszyć. Dlatego wartość pH produktów kosmetycznych powinna być jak najbardziej zbliżona do pH skóry, dzięki czemu produkty są bardziej kompatybilne i chronią zdrowie Twojej skóry. Ponieważ szczególnie wrażliwa skóra jeszcze szybciej traci równowagę, należy zwrócić uwagę na wartość pH, która często określana jest jako „pH neutralne dla skóry”.

Uwaga, nie oznacza to, że pH jest neutralne, bo odpowiadałoby to wartości 7 - ale że wartość ta zbliża się do naturalnej wartości pH skóry, czyli 5,5!

Wartość pH produktu nie jest jedynym czynnikiem, który może zaburzyć równowagę naturalnego płaszcza ochronnego skóry, dlatego warto się temu przyjrzeć!

Wartości pH w produktach Hands on Veggies

Nasze produkty są dostosowane do odpowiedniej wartości pH części ciała, dla której zostały opracowane. Żele pod prysznic i balsamy do ciała mają wartość od 5,0 do 5,5, dzięki czemu mają neutralne pH i są idealne do utrzymania naturalnej warstwy ochronnej skóry w stanie nienaruszonym i zdrowym.

Specjalne odżywki:

W przypadku odżywek do włosów sprawdziła się jednak wartość pH w zakresie lekko kwaśnym, co nadaje włosom połysk i sprawia, że stają się bardziej gładkie. Nie należy nakładać odżywki na skórę głowy, lecz na całej długości włosów.

Nasza wskazówka: czy wypróbowałaś już nasze balsamy do ust ? Są to specjalnie zaprojektowane prebiotyki, aby utrzymać mikrobiom Twoich ust w dobrej kondycji. To zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed wysychaniem i pękaniem.

Nawiasem mówiąc, Twój mikrobiom korzysta również z fermentacji organicznej, która w naturalny sposób konserwuje i pielęgnuje. Łagodne substancje myjące delikatnie oczyszczają skórę i włosy. Opracowaliśmy tę ogólną koncepcję specjalnie dla Ciebie, aby Twoja skóra pozostała zdrowa!

Polecamy